Stilartseksempler 'DK 2017'

Endnu en omgang data taget fra Danske Øldommere

Vigtigheden for øldommere: (P) = Paratviden, (G) = Godt kendskab, (L) = Lidt kendskab

Sortering:    >Stilart<    Vigtighed for øldommere


1A: Moderne lys lager
(P)
- Jämtland Hell
- Victory Prima Pils
- Hornbeer Dryhop
- Svaneke Pilsner

1B: International lager
(P)
- Carlsberg
- Heineken
- Grøn Tuborg
- Budweiser (Amerikansk)

1C: Tjekkisk pilsner
(P)
- Pilsner Urquell
- Budweiser Budvar
- Staropramen Pilsner
- Nørrebro Ceske Böhmer

1D: Tysk pilsner
(P)
- Jever
- Bitburger
- Warsteiner

1E: Münchener helles
(-)
- Weltenburger Barock-Hell
- Hacker-Pschorr Münchner Hell

2A: Moderne mørk lager
(-)
- Nørrebro New York Lager
- Samuel Adams Boston Lager
- Brooklyn Lager

2B: Wiener
(-)
- Negra Modelo
- Fur Vulcano Classic

2C: Märzen
(-)
- Ayinger Oktober Fest Ur-Märzen
- Schwaben Bräu Das Echte Märzen
- Späten Oktoberfest Urmärzen

2D: Münchener dunkel
(P)
- Ayinger Altbairisch Dunkel
- König Ludwig Dunkel
- Hacker-Pschorr Münchner Dunkel
- Paulaner Original Münchner Dunkel
- Weltenburger Kloster Barock Dunkel

2E: Mørk tjekkisk lager
(P)
- Kozel Dark
- Bohemia Regent Dark
- 1795 Dark
- B.B. Dark

2F: Schwarzbier
(P)
- Köstritzer Schwarzbier
- Kulmbacher Mönchschof Schwarzbier
- Munkebo Udgårdsloke
- Krusovice Cerne (dark)

2G: Klassisk røgøl
(P)
- Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen
- Spezial Rauchbier Märzen
- Hummel-Bräu Raucherla Märzen
- Krenkerup Rauchbier

3A: Helles bock/maibock
(-)
- Ayinger Maibock
- Einbecker Ur-Bock Hell
- Einbecker Mai-Ur-Bock
- Andechser Bergbock Hell

3B: Bock
(-)
- Einbecker Ur-Bock Dunkel

3C: Doppelbock
(P)
- Andechser Doppelbock Dunkel
- Weltenburger Asam Bock
- Ayinger Celebrator
- Weiheinstephaner Korbinian
- Fur Bock

3D: Eisbock
(-)
- Kulmbacher EKU 28
- Kulmbacher Eisbock

3E: Weizen bock
(-)
- Schneider Aventinus
- Erdinger Pikantus
- Indslev Hvede Bock

4A: Engelsk Ordinary Bitter
(P)
- Fullers Chiswick Bitter
- Cains IPA
- Jennings Lakeland Bitter

4B: Engelsk best bitter
(P)
- Fullers London Pride
- Shepherd Neame Spitfire
- Greene King Ruddles County Bitter

4C: Engelsk strong bitter/Engelsk pale ale
(P)
- Fullers ESB
- Morland Old Speckled Hen
- Samuel Smith’s Old Brewery Pale Ale
- Shepherd Neame Bishops Finger
- Greene King Abbot Ale

4D: Engelsk golden ale
(-)
- Badger Golden Champion
- Williams Brothers Gold
- Brewdog Trashy Blonde
- Crouch Vale Amarillo

4E: Amerikansk pale ale
(P)
- Sierra Nevada Pale Ale
- Anchor Liberty Ale
- Amager Christianhavn Pale Ale
- Beer Here Lupulus

4F: California common/steam beer
(-)
- Anchor Steam Beer

4G: Kölsch
(-)
- Gaffel Kölsch
- Dom Kölsch
- Früh Kölsch
- Gilden Kölsch
- Sion Kölsch
- Reissdorf Kölsch

5A: Engelsk brown ale
(P)
- Newcastle Brown Ale
- Samuel Smith’s Nut Brown Ale
- Ørbæk Brown Ale

5B: Amerikansk brown ale
(P)
- Brooklyn Brown Ale
- Mikkeller Jackie Brown
- Ugly Duck Foxy Brown

5C: Engelsk dark mild
(-)
- Brains Dark Mild
- St. Peters Mild
- Cains Dark Mild
- JW Lees Brewers Dark

5D: Altbier
(-)
- Diebels Alt
- Uerige Alt
- Schlösser Alt

5E: Skotsk ale
(-)
- Belhaven Scottish Ale
- Belhaven St. Andrews Ale
- Caledonian 80/-

5F: Skotsk stærk ale/wee heavy
(-)
- Traquair House Ale
- Belhaven Wee Heavy

5G: Engelsk old
(-)
- Theakston´s Old Peculiar
- Fullers 1845
- JW Lees Moonraker
- Youngs Winter Warmer

6A: Engelsk IPA
(P)
- Nørrebro Bombay Pale Ale
- Brooklyn East India Pale Ale
- Fullers IPA

6B: Amerikansk IPA
(P)
- Sierra Nevada Torpedo Extra IPA
- Amager Todd the Axeman
- Mikeller Green Gold
- Ugly Duck Amarillo & Citra IPA
- Lagunitas IPA

6C: Imperial IPA
(P)
- Stone Ruination
- Great Divide Hercules Double IPA
- To Øl/Mikkeller Overall IIPA
- Amager The Sinner Series Gluttony
- Lagunitas Maximus
- Midtfyns Bryghus Double IPA. IPA

6D: Black IPA
(-)
- Amager Black Nitro
- Beer Here Dark Hops
- St. Austell Proper Black
- Mikkeller Sort Gul
- Hornbeer Hophorn

7A: Weizen/weissbeer
(P)
- Weihenstephaner Hefe
- Schneider Weisse Tap 1 Mein Blondes
- Maisel’s Weisse Original
- Erdinger Hefe Weisse

7B: Dunkelweizen
(P)
- Weihenstephaner HefeWeissbier Dunkel
- Paulaner Hefe-Weissbier Dunkel
- Erdinger Dunkel
- Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel

7C: Belgisk wit
(P)
- Hoegaarden Wit
- St. Bernardus Blanche

8A: Dry stout
(P)
- Guinness Draught
- Murphy’s Stout. De store irske bryggerier bruger blandingsgas
- som man i håndbryggersammenhæng skal se bort fra

8B: Sweet stout
(-)
- Refsvindinge Mors Stout
- Marstons Oyster Stout
- Left Hand Milk Stout
- Mackeson’s XXX Stout (milk stout)

8C: Oatmeal stout
(P)
- Samuel Smith’s Oatmeal Stout

8D: Porter
(P)
- Samuel Smith’s Taddy Porter
- Fullers London Porter
- Anchor Porter

8E: Moderne stout og porter
(-)
- Amager Sundby Stout
- Sierra Nevada Porter
- Sierra Nevada Stout
- Jämtlands Porter

9A: Engelsk barley wine
(P)
- Thomas Hardy’s Ale
- J. W. Lees Harvest Ale
- Fullers Vintage Ale

9B: Amerikansk barley wine
(P)
- Anchor Old Foghorn
- Sierra Nevada Bigfoot
- Stone Old Guardian

9C: Foreign extra stout
(-)
- Guinness Foreign Extra Stout
- Guinness Special Export
- Lion Stout (Sri Lanka)

9D: Baltisk Porter
(P)
- Royal Stout
- Zywiec Porter
- Baltika 6 Porter

9E: Imperial stout
(P)
- Mikkeller George
- Samuel Smith’s Imperial Stout
- Amager Hr. Fredriksen
- Brooklyn Black Chocolate Stout
- De Molen Hel & Verdoemenis

10A: Belgisk blond
(P)
- La Trappe Blond
- Troubadour Blond
- Leffe Blond

10B: Lys stærk belgisk ale/Tripel
(P)
- Westmalle Tripel
- Duvel
- Hvid Chimay
- St. Bernardus Tripel
- St. Feuillien Tripel

10C: Bière de garde
(-)
- Jenlain Blond
- Ch’Ti Blond
- Jenlain Ambrée
- Thiriez La Blonde d’Esquelbecq

10D: Saison
(-)
- Saison Dupont
- St Feuillien Saison
- Nøgne Ø Saison

11A: Belgisk Dubbel/Bruin
(P)
- Westmalle Dubbel
- Leffe Brune
- Rød Chimay
- St. Bernardus Prior 8

11B: Mørk stærk belgisk ale
(P)
- Rochefort 10
- La Trappe Quadrupel
- Blå Chimay
- St. Bernardus Abt 12

12A: Gueuze lambic
(-)
- Gueuze Girardin (sort etiket)
- 3 Fonteinen Geuze
- Cantillion Gueuze
- Boon Oude Geuze
- Tilquin Oude Gueuze

12B: Belgisk frugt lambic
(-)
- 3 Fonteinen Kriek
- Cantillion Kriek
- Vigneronne og Rose de Gambrinus
- Girardin Kriek og Framboise

12C: Flamsk rød
(-)
- Rodenbach Grand Cru
- Duchesse de Bourgogne
- Rodenbach Classic

12D: Flamsk Brun/Oud bruin
(-)
- Liefman’s Goudenband
- Liefman’s Oud Bruin
- Petrus Oud Bruin

12E: Berliner weisse
(-)
-

13A: Frugt/grøntsagsøl
(-)
- Wittekerke Rosé (Wit med hindbær)
- Brasserie de Silly Pink Killer (Belgisk blond med pink grape)
- Herslev Asparges (Weissbier med asparges)

13B: Krydret øl
(-)
- Herslev Stjernebryg (Old ale med stjerneanis og andre julekrydderier)
- Grauballe Enebær Stout (Moderne stout med enebær)
- Skands Esrum Kloster (Old ale med blandede krydderier)
- Thisted Porse Guld (Helles bock med porse)
- Hornbeer Viking Chili Stout (Imperial stout med Chili)

13C: Trælagret øl
(-)
- Mikkeller George Barrel Aged (Imperial stout på forskellige træfade)
- Harviestoun Ola Dubh (Imperial stout på røget whisky fad)

13D: Andre røg øl
(-)
- Thisted Limfjordsporter (Baltisk Porter)
- Schlenkerla Weizen Rauchbier (Weissbier) og Ur-Bock Rauchbier (Doppelbock)
- Jacobsen Porter (Porter)

13E: Andre tilsætninger
(-)
- Mikkeller Beer Geek Brunch (Imperial stout med kaffe)
- Fraoch Heather Ale (Engelsk pale ale med lyng)
- Youngs Double Chocolate Stout (Sweet stout med chokolade)
- Svaneke Liquorish Stout (Sweet stout med lakrids)

DØE arrangementer

Arrangementer hos Danske ØlEntusiaster
18 december 2018 - 19:00 til 22:00
Lokalafdeling Esbjerg
19 december 2018 - 18:00 til 23:00
Lokalafdeling Århus C
5 januar 2019 - 13:00 til 17:00
Lokalafdeling Køge
5 januar 2019 - 15:00 til 17:00
Lokalafdeling Frederikshavn
9 januar 2019 - 19:00 til 22:00
Lokalafdeling Maribo
10 januar 2019 - 18:30 til 22:00
Lokalafdeling Haslev
11 januar 2019 - 19:00 til 22:00
Lokalafdeling Bornholm
12 januar 2019 - 08:30 til 16:00
Lokalafdeling Thisted
14 januar 2019 - 19:00 til 22:00
Lokalafdeling Rødovre
15 januar 2019 - 19:00 til 22:00
Lokalafdeling Esbjerg
Få en konto   Log ind
Om Brygbaren.dk
-
Betingelser
-
Kontakt

brygbaren.dk